Olvasási idő: 3 perc
Isztambuli tanulmányúton vettek részt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Egyetemi Programjának kolozsvári hallgatói október 8–11. között. A kirándulás számos izgalmas programmal várta a résztvevőket, akik nemzetközileg elismert szakemberek előadásait hallgathatták meg, beszélgettek a török–magyar szociokulturális kapcsolatokról, és részletesen felfedezték a világörökség egyik leggyönyörűbb városát.
A tartalmas tanulmányútról Kuglis Adrienn és Lojewski Erika Arina MCC-s diákok beszámolóját olvashatjuk:
Ottlétünk során rengeteg új impulzus ért minket, a lehető legjobb értelemben. Elsősorban szakterületünk szempontjából, hiszen egy olyan konferencián volt lehetőségünk részt venni, ahol világszinten elismert kommunikációs szakemberektől tanulhattunk. Megismerkedtünk a nemzetközi vállalatokon belül zajló folyamatokkal és a legújabb irányzatokkal, amelyek a kommunikációs szakma irányvonalát fogják képezni a következő időszakban. Az izgalmas előadások során elmélyültünk a trendek felismerésének, anatómiájának és tervezésének világában, ugyanakkor azok kreatív felhasználási lehetőségeiről is tanulhattunk. Az aktuális orosz–ukrán háború apropóján egy ukrán energetikai vállalat kríziskommunikációs esettanulmányából jegyeztünk meg fontos útravalókat a történetmesélés, transzparencia, szimbólumok és újrapozicionálás kapcsán.
Az ICCO Global Summit ugyanakkor hangsúlyt fektetett a PR-munkakörnyezet hiányosságainak, illetve a nők és a fiatalok integrálási lehetőségeinek megvitatására. Az előadások sorát színesítette a politikai választások tekintetében fokozottan megjelenő álhírek, mesterséges intelligencia és egyéb jelenségek kapcsán felbukkanó új kihívások, valamint megküzdési stratégiák.
Az izgalmas prezentációk után találkozhattunk és kötetlenül beszélgethettünk Sztaniszláv Andrással, az ICCO vezérigazgatójával, a Magyar PR Szövetség elnökével. A szakember bemutatta az MPRSz tagság nyújtotta lehetőségeket és versenyeket, illetve az ICCO-t, különösképpen az azon belüli NextGen board tevékenységét. Ezzel egyidőben meghívást is kaptunk, hogy részt vegyünk a szervezetek életében.
Tanulmányutunk során belekóstoltunk más szakterületek rejtelmeibe is, és Csernelházi Carmen első beosztott konzulnak, valamint Sipos Áronnak, az isztambuli Liszt Intézet igazgatójának köszönhetően számos információval gazdagodtunk a diplomáciáról, a török–magyar kapcsolatokról és a kulturális menedzsmentről. A Főkonzulátuson tett látogatásunk során szó esett az intézet szerteágazó tevékenységi köréről, illetve a javában zajló Török–Magyar Kulturális Évad rendezvénysorozatról is.
Mindezek mellett, utazásunk alatt lehetőségünk volt felfedezni Isztambult – a több kultúrát, földrészt, múltat, jelent és jövőt összekötő várost. Olyan jelentős történelmi kincseket látogattunk meg, mint a Hagia Sophia, a Kék Mecset és az Elsüllyedt Palota. Ugyanakkor egy rögtönzött hajókirándulás során megcsodáltuk a Boszporuszt, bepillantottunk Ázsiába, más napokon pedig beszippantottuk a jellegzetes isztambuli életérzést a bazárok és felhőkarcolók egyvelegében. Összességében elmondható, hogy tanulmányutunk során számos új gondolat és ötlet ragadt meg minket, amelyért hálásak vagyunk az MCC-nek!