Olvasási idő: 4 perc

Szilágyi Abigél a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán tanul alkalmazott idegen nyelvek angol–német szakon, emellett a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Médiaiskolájának hallgatója. A tanév első felét Bécsben tölti cserediákként transzkulturális kommunikáció szakon, ahol számos szakmai tapasztalattal gazdagodott az eddig eltöltött idő alatt. Az alábbi interjúban a hallgatót a külföldi élményeiről, az oktatási rendszerről és a bécsi élet különlegességeiről faggattuk.

- Miben fejlődtél a cserediákprogramnak köszönhetően személyes és szakmai szempontból?

Erasmusos tanulmányaimat az első félévben a Bécsi Egyetem transzkulturális kommunikáció szakán végzem, ahol a német, angol, román és magyar nyelvekkel fogok foglalkozni. Úgy gondolom, hogy az eddig eltöltött időben számos lehetőséget kaptam szakmai és személyes szempontból is. Mivel gyakran vagyok német környezetben, az elmúlt másfél hónap alatt rengeteget fejlődött a nyelvi készségem. A kurzusok kínálata változatos, ezért sikerült olyan opciókat kiválasztanom, amelyek gazdagítják szakmai tudásomat, és hosszú távon is hasznomra válnak. Csodálatos embereket ismertem meg, és olyan keresztény közösségeket, amelyek az első pillanattól kezdve szeretettel befogadtak. Nekik köszönhetően itthon érzem magam ebben a városban, még ha csak néhány hónap erejéig is. Elmondhatom, hogy kiléptem a komfortzónámból, de ezáltal a világ jobban kitárult előttem, hiszen egy gyönyörű, kulturális, építészeti és történelmi szempontból gazdag városban tanulhatok. Magával ragadó érzés a fenséges és impozáns épületek között sétálni. Már alig várom, hogy a várost ünneplőbe öltözve, karácsonyi díszben, teljes fényében is láthassam. A nemzetközi tapasztalatoknak köszönhetően más emberként fogok a félév végén hazatérni.

- Milyen érdekességeket tapasztaltál a bécsi kultúrában és az emberek viselkedésében?

A legnagyobb kulturális különbség, amellyel idáig szembesültem, az a tanulmányi rendszer szerveződése. Tapasztalataim és az itt élő fiatalokkal folytatott beszélgetéseim alapján arra jutottam, hogy Ausztriában sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyakorlati tudás átadására, valamint a személyre szabott oktatásra, mint otthon. Míg a romániai állami tanügyi rendszerben elképzelhetetlennek tartom, hogy egy kurzus csupán két-három hallgatóval induljon el, itt ez teljesen természetes, ami jelentős mértékben hozzájárul a szakmai fejlődéshez. Ezenkívül nagyon meglepett, amikor ideérkeztem, hogy a bécsi bentlakások nagy részében külön zeneszobák is ki vannak alakítva. Ez érthető a város kiemelkedő zenei hagyományait figyelembe véve, és remélem, hogy ezt a remek szokást egyszer Erdélyben is átveszik majd.

-Milyen tanácsot adnál azoknak a hallgatóknak, akik azt fontolgatják, hogy jelentkeznek az Erasmus-programra?

Vágjatok bele! Az elején nekem is voltak fenntartásaim, aggódtam a programmal járó rengeteg papírmunka, a szálláskeresés és az új környezetbe való beilleszkedés miatt, de, hála Istennek, minden rendeződött. Ne hagyjátok, hogy ezek a félelmek elvegyék tőletek ezt az életre szóló lehetőséget. A kezdeti nehézségeken túl olyan kalandok, tapasztalatok és új perspektívák várnak rátok, amelyek segítenek abban, hogy jobban megismerjétek a világot – és önmagatokat is.

- Miért jó MCC-s hallgatónak lenni?

Sokszor belegondolok, hogy mennyivel másképp alakult volna az elmúlt három évem, ha nem jelentkezem az MCC-be. Mennyivel kevesebb lehetőségem lett volna, mennyi mindenből maradtam volna ki, és mennyivel szegényebb lenne a személyiségem. Az MCC sokkal többet nyújt, mint amit elképzeltem, amikor jelentkeztem. Nemcsak szakmai lehetőségeket, tapasztalatokat és izgalmas kurzusokat biztosít, hanem egy támogató közösséget is ad, amelynek motiváló ereje van. Az itt született barátságok mindennél többet jelentenek számomra.

 

Tehetséggondozó intézményünkben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az oktatás mellett a hallgatók versenyeken, konferenciákon való megjelenését is támogassuk, felkaroljuk a diákok kezdeményezéseit, ötleteit, és megteremtsük a lehetőséget, hogy színvonalas nemzetközi intézményekben is tapasztalatot szerezzenek.