Olvasási idő: 3 perc
Az MCC Egyetemi Program kolozsvári diákjainak tartott előadást a Szakmai- és Karrierfejlesztési Központ szervezésében dr. Constantinovits Milán, az MCC szakmai és oktatási ügyekért felelős igazgatója november 15-én a kincses városban.
Önáltatás azt gondolni, hogy ha tudatosan ellenállunk annak, hogy a világ fele kommunikáljunk, azzal megszüntetünk minden jelzést a környezetünk felé. Dr. Constantinovits Milán, az MCC szakmai és oktatási ügyekért felelős igazgatója elmondta, hogy csupán a lényünkkel, létezésünkkel is közvetítünk valamit a külvilág fele, és ha már így van, miért ne tehetnénk azt tudatosan és jól.
Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy ne bocsátkozzunk önfelmentésekbe olyan kijelentésekkel, mint „Úgysem tudok újat mondani”, vagy „Nincs érzékem a történetmeséléshez”. Arra bátorította a hallgatóságát, hogy merjenek megnyilvánulni és kilépni a komfortzónájukból, hiszen egy gyakorlott előadónak is minden alkalommal új és új közönséget kell megnyernie magának.
Az előadás során a hallgatók konkrét tippeket kaptak arra vonatkozóan, hogy miként érdemes felkészülni egy nyilvános előadás megtartására. Elhangzott, hogy a sikeres előadáshoz elengedhetetlen a maximális felkészülés, a pozitív forgatókönyv vizualizálása, majd a közönség megnyerése és figyelmének fenntartása. Mindemellett az is fontos, hogy előadásunk után kiértékeljük teljesítményünket, megdicsérjük saját magunkat, és konstruktív kritikákat fogalmazzunk meg magunk számára.
Öt fő kritériumot emelt ki, ami egy jó előadáshoz szükséges. Kiemelte, hogy az előadás témáját és tartalmát a hallgatóság vélhető elvárásaihoz igazítsuk annak érdekében, hogy minél relevánsabb és érdekesebb tudással gazdagodjanak. Az ismeretek átadásának módszertanát illetően pedig fontos, hogy tartalmilag követhető, logikusan felépített és lekerekített szerkezete legyen, olyan szóhasználattal és példatárral, ami a közérthetőséget támogatja. A hallgatói élményt pedig a saját, egyedi előadástechnikánkkal, a testbeszédünk modulálásával, a beszédtónus és stílus változtatásával, a résztvevők bevonásával, az előadói tér felhasználásával fokozhatjuk. Mindeközben legyünk autentikusak és kreatívak, igyekezzünk megmutatni a közönségnek az előadott téma iránti lelkesedésünket.
Az előadás során a diákoknak lehetőségük volt kifejteni véleményüket arról, hogy milyen egy karizmatikus előadó ismérve, és milyen személyes megéléseik voltak a nyilvános előadással kapcsolatban, végül olyan tanácsokkal távozhattak, amelyek segítségével (és persze sok gyakorlással) olyan előadókká válhatnak, amilyenek lenni szeretnének.