Olvasási idő: 3 perc
„A hagyományban minden bölcsesség benne rejlik ahhoz, hogy értelmes, hasznos, szép és megelégedett életet élhessünk, és ezt biztosíthassuk gyermekeink számára is” – vallja Böszörményi-Nagy Gergely a Mindenség algoritmus – Feljegyzések a jövőnek című könyvében, amellyel április 11-én Marosvásárhelyen, majd 14-én Kolozsváron ismerkedtek meg az érdeklődők.
A Mindenség algoritmus Böszörményi-Nagy második könyve, amely az MCC Press gondozásában jelent meg, a két évvel ezelőtti Nonkonform után. Míg előző művében több mint száz közéleti és tudományos könyv gondolatait foglalta össze a világ működéséről, új könyvében már saját világképét osztja meg az olvasóval. A személyes hangvételű kötet által nemcsak a szerző gondolati világába tekinthet be az olvasó, de párbeszédre is hív a hit, a szépség, az újítás és a hazaszeretet kérdéseiben.
A rendezett világ vágya, a szépség keresése és a közösséghez tartozás igénye mind átszövi a kötetet, amely három nagy tematikus egységre tagolódik: az első a hitről, szépségről és ökológiáról szól; a második a tudásról, önrendelkezésről és hazaszeretetről; a harmadik pedig a tekintély, újítás és gondoskodás kérdéskörét tárgyalja.
A bemutatókon elhangzott: a könyv nem csupán tartalmában különleges, hanem formájában is. A kézzel írt jegyzetek, ceruzás rajzok, archív fotók és egyedi illusztrációk révén a kötet kézműves tárggyá válik, amelyhez az olvasók könnyebben kötődhetnek. „Engem ez a fajta analóg élmény érdekel akkor is, amikor könyvet készítek” – idézte fel Böszörményi-Nagy Gergely az alkotási folyamatot. A szerző nem is szeretné kiadni elektronikus változatban a könyvet, hiszen – ahogy fogalmazott – a papíralapú olvasás mélyebb hatással van az ember gondolkodására, és az élmény is teljesen más.
A kötet egyik legmeghatározóbb gondolati íve a modernitás és a hagyományok közötti értékkeresés. „A 90-es években attól volt hangos a nyilvánosság, hogy teljes paradigmaváltás előtt állunk, és minden, ami kézzel fogható, hanyatlik. Senki nem gondolta volna, hogy újra népszerűek lesznek a bakelitlemezek, társasjátékok, analóg fényképezőgépek. Minden trend létrehozza az ellentrendjét is” – mutatott rá a szerző.
A beszélgetések során szó esett a társadalmi rendről is. Böszörményi-Nagy Gergely úgy véli, „a következő néhány évtized egyik legperspektivikusabb munkaköri típusa a karbantartó lesz.” Az innovációk évtizedei után a civilizáció fenntartásához szükséges, de alulértékelt szakmák – mint a tanár, ápoló, közmű-karbantartó – újra előtérbe kerülnek, jobban kell becsülni ezeket, hiszen a gondoskodás, az örökítés, a tudás megőrzése ugyanolyan érték, mint az újdonság teremtése.
A szerzővel mindkét helyszínen Szepessy László, az MCC Egyetemi Programjának volt hallgatója, az ESMT Berlin diákja beszélgetett.