Olvasási idő: 3 perc
A Hungary Foundation és a Mathias Corvinus Collégium (MCC) és által közösen szervezett Budapest Fellowship Program ösztöndíjasai Erdélybe látogattak 2021. június 13. és 17. között. A látogatás keretében az amerikai kutatók az erdélyi magyarság múltjának és jelenének történelmi, politikai és kulturális vetületeit tanulmányozták.
A washingtoni székhelyű Hungary Foundation és a Mathias Corvinus Collegium, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködésben 2020-ban hívta életre a Budapest Fellowship Programot. A program egyedülálló lehetőséget nyújt amerikai kutatóknak és szakembereknek arra, hogy gyarapítsák történelmi és kulturális ismereteiket Magyarországról, és Közép-Európáról egyaránt. A Budapest Fellowship Program tematikus szemináriumokat, széleskörű kapcsolatépítési lehetőséget, valamint tanulmányutakat kínál a programban résztvevőknek. Az ösztöndíjasok a kutatási és publikálási tevékenységeik, valamint az MCC-ben történő tanítás mellett budapesti befogadó intézményeknél szereznek gyakorlati tapasztalatot.
A program célja, hogy a legrangosabb nemzetközi szaktekintélyeket bevonja az MCC tevékenységébe, valamint egyúttal a magyar tudományos- és közéletbe. Az együttműködés keretében a magyarság történelmét és kultúráját mélységeiben ismerő, arra nyitott amerikai kutatókból és szakemberekből álló közösség építése.
Erdélybe látogatott Stephen Sholl, akinek kutatási területe az Amerikai Egyesült Államokban meglévő Magyarország-kép vizsgálata. Nicole Nemeth jogász az elmúlt tíz hónapban a határon túli magyar kisebbségek jogaival kapcsolatban végzett kutatásokat.
Vendégeink a négy napos programsorozat alatt felfedezték Erdély különböző vidékeit és bepillantást nyertek az erdélyi magyarság történelmébe és kultúrájába. Többek között felfedezték Kolozsvárt, meglátogatták a Vallásszabadság Házát, illetve a Házsongárd temetőt; leszálltak a tordai Sóbánya mélyére; majd Torockót látogatták meg. A minél átfogóbb és maradandóbb élmények érdekében Segesváron, Marosvásárhelyen és Nagyváradon is városnézésre került sor. Továbbá, az erdélyi látogatás alkalmával ösztöndíjasaink különböző helyi szakemberekkel is találkoztak, akik szaktudásukkal segítették minél jobban megérteni az erdélyi magyarság mibenlétét.

