Hogyan formálja és befolyásolja a művészet a társadalmi emlékezetet? Össze lehet egyeztetni a szólásszabadságot a társadalmi normákkal és szociális érzékenységgel? Milyen szerepet játszanak a múzeumok az emlékezetpolitikák formálásában és a társadalmi párbeszédek elősegítésében? Ezekre a kérdésekre keresik a választ meghívott előadóink a Transylvania Lectures következő előadásán.
Agnieszka Kolek művész, kurátor, a Passion for Freedom London művészeti fesztivál társalapítója, az MCC brüsszeli központjának kulturális kapcsolatokért felelős vezetője, korábban a varsói Ujazdowski kastély Kortárs Művészetek Központjának igazgatóhelyettese volt.
Teret ad az elfojtott művészi hangoknak, támogatja az előzőleg betilott művek kiállítását, kihívást állít mindazok elé, akik a „biztonságos utat” választanák. Munkája az emberi kapcsolatok mély elemzésére és bonyolultságuk feltárására összpontosít. Míg az emberek kapcsolatait mikroszkopikus szinten vizsgálja, tágabb témákra is kiterjeszti látókörét, mint a társadalom politikai eseményekre adott reakciói, emellett különös figyelmet fordít a „szándékos vakság” jelenségének megértésére is. Agnieszka Kolek 2013-ban elnyerte Az év lengyel nője címet az Egyesült Királyságban, a következő évben pedig Lengyelország elnökétől Arany Érdemkeresztet kapott.
Az eseményen beszélgetőtársa Mara-Victoria Raţiu, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem oktatója és elméleti tanszékének egyetemi docense. Meghívottunk tagja az ELIA (Művészeti Intézetek Európai Ligája) testületének, valamint a MNAC (Országos Kortárs Művészeti Múzeum) tudományos tanácsának. Fő kutatási területe az esztétika, a kortárs művészeti gyakorlatok és ezek intézményes, valamint társadalmi-politikai vonatkozásai.
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.