Verespatak esete jelentős mértékben mozgósította a romániai civil társadalmat a környezetvédelem ügyéért. Természetes válaszként érkezett az akkori globális társadalmi mozgalmakra, és előzményként szolgált a jelenlegi reakciókra. Az akkori utcai tüntetések egy aktív civil társadalmat, és ennek hatására egy olyan politikai osztályt körvonalaztak, amely egyre jobban odafigyel a környezetvédelmi kérdésekre.

Ki nyert Washingtonban, és mit jelent ez a diadal? Hogyan lehet a Verespatak-ügy követendő példa a társadalom számára?

Meghívottaink fontos szerepet játszottak ebben a történetben. Az eseményen megosztják személyes tapasztalataikat, a felmerült akadályokat, és ismertetik a végső győzelemhez vezető folyamatot is.

Dr. Liviu-Marius Harosa közel 20 éve képviseli önkéntesen a verespatakiak egyesületeit és más civil szervezeteket a hatóságok által a beruházó RMGC javára kiadott közigazgatási dokumentumok ellen irányuló eljárásokban. Tagja volt annak a nemzetközi ügyvédi csapatnak is, amely három amicus curiae beadványt nyújtott be az említett civil szervezetek nevében a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID) a Gabriel Resources Ltd és a román állam között zajló perben. Jelenleg a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Jogi Karának oktatója. A beszélgetésen az ügy bonyolult jogi folyamatát és a sikerhez vezető stratégiákat fogja ismertetni. 

Korodi Attila Csíkszereda polgármestere, 2007-2008-ban, 2012-ben és 2014-ben vezette a Környezetvédelmi Minisztériumot, ő függesztette fel a verespataki bányaprojekt engedélyeztetési folyamatát. Döntése miatt a Roșia Montană Gold Corporation közel egymillió euró kártérítést követelve perelte be 2008-ban. Március elején a bányavállalat elvesztette a román állam és a volt miniszter ellen indított pert. Az eseményen az elmúlt évekről, a környezeti hatástanulmány felfüggesztéséről, az azt követő civil szervezeti összefogásról és a politikai nyomásról is beszélni fog.

Tică Darie Dániában tanult multimédiás tervezést, 2012-ben és 2013-ban pedig kétszer is elbiciklizett Koppenhágából Verespatakra, hogy a rombolási projekt ellen tiltakozzon. Tíz éve él a településen, két gyermek édesapja, és harmadik alkalommal készül független polgármesterjelöltként indulni a választásokon. A Made in Roșia Montană szociális vállalkozás létrehozója, amelynek keretében merinói gyapjúból készítenek ruhákat, a helyi asszonyok pedig kézzel kötött darabokat készítenek. A termékeket online, valamint Verespatakon és Kolozsváron saját boltjukban is árulják. Tică egyedülálló tapasztalatain keresztül beszél majd a közösség erejéről és a civil mozgósításról, amely egy helyi tiltakozásból országos mozgalommá vált.

A beszélgetés moderátora Bianca Felseghi 20 évnyi tapasztalattal rendelkező újságíró, a 2015 óta Kolozsváron működő PressOne portál szerkesztője.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.