1990 márciusában a román és magyar közösség közötti feszültségek véres összecsapásokba torkolltak. A helyszínen tudósító újságírók nem csupán szemtanúi, hanem résztvevői is voltak a történéseknek. Hogyan élték meg ők a történéseket? Hogyan lehet megragadni egy interetnikai konfliktust, és visszaadni a pillanat összetettségét? Hogyan születnek szerkesztőségi döntések válságok idején?
Az eseményen közösen tekintjük meg a Fáj a feje?/Vă doare capul? című kétnyelvű dokumentumfilmet, amelyet a Román Televízió újságírói, Cornel Mihalache és Bereczki Edit készítettek 2010 márciusában, a marosvásárhelyi interetnikai konfliktus 20. évfordulóján. A film a konfliktus mögött meghúzódó manipulációt vizsgálja.
A vetítést követően a dokumentumfilm alkotói kétnyelvű beszélgetésen idézik fel az egykori márciusi napok hangulatát. Megismerhetjük, hogyan élték meg az újságírók a feszült pillanatokat, hogyan érzékelték az igazság relativizálását és a konfliktus politikai eszközként való felhasználását. Megvizsgáljuk, hogyan sikerült közvetíteniük a valóságot egy olyan közösség számára, amelyben a konfliktus máig mély nyomot hagyott.
Szó lesz arról, hogy a tudósítások milyen hatással voltak az érintett közösségekre, és hogyan maradtak fenn ezek a képek az évek során, mint a marosvásárhelyi közösségi élet töréspontjának tanúbizonyságai. Egy nyílt és őszinte beszélgetésen felfedezzük a riportok mögötti történeteket, és megvizsgáljuk a máig élő tanulságokat.
Résztvevők:
- Cornel Mihalache újságíró. 1997 óta dolgozik a Román Közszolgálati Televízióban, ahol a Cu ochii în patru és a Curat Caragiale! című műsorokat készítette. A Román Televíziós Szakemberek Szövetsége oknyomozó riportját díjazta, UNITER-díjban részesült színházi előadásáért, a Román Sajtóklubtól pedig a Vér és bársony című, 1989-es dokumentumfilmjéért kapott díjat.
- Berecki Edit újságíró, a Román Közszolgálati Televízió marosvásárhelyi területi studió szerkesztője, műsorvezetője. Korábban a PRO FM kereskedelmi rádió szerkesztője, műsorvezetője volt. Olyan szakmai mesterkurzusokon, dokumentumfilm-fesztiválokon vett részt, mint az Astra Film Festival, TIFF (Románia), DOK Leipzig (Németország), Festival du Film Amazigh (Algéria).
- Dr. Novák Csaba Zoltán történész, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet vezetője, a Román Akadémia marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Kutatóintézetének tudományos munkatársa. Számos tudományos tanulmány és több könyv szerzője, amelyekben a Ceaușescu-rendszer kisebbségpolitikáját, a rendszerváltás időszakát és Erdély kulturális életének történetét vizsgálja.
- Pataky István újságíró, a Maszol portál főszerkesztő-helyettese. Több magyarországi lapnál dolgozott külpolitikai újságíróként, tizenhét évig volt a Magyar Nemzet szerkesztője, rovatvezető-helyettese. Jelenleg is tudósít a Magyar Nemzetnek. Elemzőként rendszeres meghívottja az Erdélyi Magyar Televíziónak és a budapesti Magyar Külügyi Intézetnek.
A beszélgetés magyar és román nyelven fog zajlani, szinkrontolmáccsal. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT
További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.