A legionárius mozgalom Románia egyik legvitatottabb politikai mozgalma volt. Az 1920-as években diákszervezetként indult, de hamar erőszakos, fasiszta jellegű szervezetté alakult, amely az antiszemitizmust, a halálkultuszt és a politikai gyilkosság hitelességét hirdette. A legionárius propaganda tömegeket mozgósított, és mély hatást gyakorolt a két világháború közötti romániai társadalomra. 

A beszélgetés meghívottai feltárják a történelmi kontextust, amelyben a mozgalom kialakult, és megvizsgálják, hogyan szilárdult meg a nemzeti-legionárius állam idején. Áttekintjük továbbá a mozgalom szerepét a korszak meghatározó eseményeiben, többek között az Antonescu-rezsim idején és a romániai holokauszt során. Szó lesz a legionáriusok által használt propagandastratégiákról, valamint az ideológia alakulásáról az antikommunizmus, antiszemitizmus, miszticizmus, szélsőséges nacionalizmus és az ortodox keresztény fundamentalizmus metszéspontjában. Kitérünk arra is, hogy milyen hatást gyakoroltak a legionáriusok az akkori értelmiségre és a politikai életre. 

Az eseményen a legionárius eszmék mai térhódítását is megvizsgáljuk: a neolegionárius csoportosulások tevékenységeit, valamint a szimbólumok és retorikai elemek közbeszédben való terjedését – annak ellenére, hogy ezek a megnyilvánulások törvényellenesek Romániában.  

Miért élnek tovább ezek az eszmék, és hogyan befolyásolják ma Románia társadalmi és politikai légkörét? Milyen csatornákon át terjed újra a legionárius retorika és szimbólumai? A meghívott szakértők világos és kiegyensúlyozott képet adnak erről az érzékeny és releváns témáról. 

Résztvevők:  

  • Dr. Marius Turda orvosbiológia-történeti professzor az Oxford Brookes Egyetemen, valamint a Royal Historical Society tagja. Kutatási területei közé tartozik az eugenika, a rasszizmus, valamint a nacionalista ideológiák története Közép- és Délkelet-Európában. Számos művet publikált ezekben a témákban, többek között: Eugenics and Nation in Early Twentieth Century Hungary, Historicizing Race, valamint az Eugenism și modernitate és Istorie și rasism című köteteket. 
  • Dr. Cristian Manolachi történész. A Babeș–Bolyai Tudományegyetemen diplomázott, szakterületei közé tartozik a történeti antropológia, kollektív mentalitás és politikai mitológia. Doktori kutatásában a két világháború közötti szélsőjobboldal és politikai erőszak kérdéseit vizsgálta, posztdoktori kutatásában pedig a korrupció romániai történetét elemezte hosszú távú, kulturális nézőpontból. Aktívan részt vesz a történelmi témák népszerűsítésében, korábban a kolozsvári kulturális központot is vezette. A Revolverul Arhanghelului. Mișcarea Legionară și mistica asasinatului politic című kötet szerzője. 
  • Dr. Adina Marincea az Elie Wiesel Országos Holokausztkutató Intézet tudományos kutatója. Kutatásai a román szélsőjobboldalra, a neolegionarizmusra, valamint az antiszemitizmusra és a holokauszttagadásra fókuszálnak. E témákban számos tanulmányt publikált szakmai folyóiratokban és ismeretterjesztő lapokban is. 
  • Moderátor: Lucian Mîndruță újságíró, televíziós és rádiós műsorvezető. Korábban egyetemi oktató, a Ziarul Financiar igazgatója, politikai műsorok producere és a Pro TV műsorvezetője is volt. Jelenleg a Digi FM műsorvezetője, újságíróként aktívan jelen van az online és közösségi médiában. 

A beszélgetés román nyelven fog zajlani. Kérjük, részvételi szándékát az alábbi űrlapon jelezze: ITT

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.