Egyre gyakrabban fogalmazódik meg a kérdés oktatókban, szülőkben az óvodától az egyetemi szintig: mi jelenti ma a hasznos tudást a gyerekek, fiatalok, fiatal felnőttek számára? Ugyanakkor egyre nagyobb a szakadék oktatók és diákok között, hiszen a digitális világba beleszületett alfa generáció számtalan csatornán tájékozódhat bármiről. Átalakult a tanulás fogalma, megkérdőjeleződött a tárgyi tudás, a nyelvtanulás hasznossága. Életre kellene nevelni a gyerekeket – hangzik el gyakran. De mit is jelent ez pontosan? Érzelmi intelligenciát, kommunikációs és szociális készségeket, kritikai gondolkodást? A vélemények megoszlanak.

A kérdéseket két olyan tanárral boncolgatjuk, akik soha nem féltek alternatív tanítási módszerekhez folyamodni. Mentorok, nevelők, akik világlátást adnak át a fiataloknak meggyőződéssel, szeretettel:

Dr. Benedek Dezső nyelvész, antropológus, ösztöndíjat alapított, és évek óta jutalmazza legjobb diákjait felejthetetlen kulturális élményeket nyújtó ázsiai tanulmányúttal. Tizennyolc nyelven beszél, három országban lakik felváltva, diákok százait inspirálja. Kolozsváron született, a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen tanult, majd 1978-ban költözött az Egyesült Államokba. A Pennsylvania Állami Egyetemen és Tajvanban tanult kulturális antropológiát. A Georgiai Állami Egyetemen kínai és japán nyelvet, kulturális antropológiát és összehasonlító irodalmat tanított. 1999 óta a Babeş–Bolyai Tudományegyetem vendégtanára. Négy éven át élt Iralán, a Halál szigetén, amely Tajvan, Szumátra és Timor háromszögében található, és vizsgálta a jami ősközösségi kultúrát. A kőkorszaki búvártörzs körében megfigyelő résztvevőként, antropológusként élt, és arra törekedett, hogy semmivel ne hasson a törzsre, miközben mindent megtanul tőlük. Úgy látja, hogy az erdélyi magyar kultúra fennmaradása az oktatás minőségén áll vagy bukik.

Solymosi Zsolt tanár, unitárius lelkész és világutazó, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatója. 2018-ban közösségszervező innovatív pedagógiai kezdeményezéseiért Pro Cultura Hungarica díjban részesült. Az Atlantisz Harangoz, Erdély legrangosabb líceumi versmondó vetélkedőjének alapítója és 22 éve szervezője. Diákjai számára 12 Kárpát-medence-szerte zajló kerékpáros expedíciót szervezett. Volt diákjával terepjárós expedíción bejárta a Csontok útját, az egykori hírhedt szovjet gulág táborok helyszínét. Munkásságáért tavaly a Magyar Érdemkereszt legfelsőbb fokozata díjban részesült.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.