Traktorok lepték el a legtöbb romániai és európai nagyváros utcáit, megbénítva minden fajta közlekedést. Ugyanaz az elégedetlenséget kiváltó ok Romániában és Nyugat-Európában is? Hogyan befolyásolja a kialakult helyzet a gazdákat közvetlen módon, és milyen hatással lesz ez a fogyasztókra? A nyugat-európai országokhoz képest Romániában sikerült hosszú távon működő megoldást találni? Hogyan vélekednek a kialakult helyzetről a gazdák? Ezekre a kérdésekre keressük a választ és kérdezzük meg olyan személyek véleményét, akik a mindennapokban közvetlen módon érintettek. 

A beszélgetés célja a román mezőgazdasági szereplők tüntetéseinek és követeléseinek bemutatása a szélesebb európai kontextusban, az európai gazdatüntetések és a romániai mezőgazdasági szektor kihívásai közötti összefüggések feltárására építve.

Meghívottak: 

  • Magyar Lóránd mezőgazdasági- és vidékfejlesztési szakpolitikus, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának az alelnöke. Legfontosabb célja a parlamenti tevékenysége során a romániai és főként az erdélyi gazdák érdekképviselete. Olyan projektekhez járult hozzá, mint a Szatmári Termék védjegy kialakítása, a Partiumi Falugazdász Hálózat létrehozása, melynek máig koordinátora.
  • Antal Géza, a Pro Agricultura Egyesület vezetője. A Belső-Erdélyben és Bánságban tevékenykedő 12 falugazdászt foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület vezetőjeként, szarvasmarhatartó család tagjaként a magyar kisgazdák mindennapi érdekképviseletével és szakmai fejlesztésével foglalkozik.
  • Szilágyi András Levente agrármérnök. Fiatal gazda, aki már 15 éve tevékenykedik a családi gazdaságban. Tanulmányait a Kolozsvári Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetemen végezte. Családjával szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak Tasnád környékén, ahol a gazdaság minden terén besegít.

A beszélgetés moderátora Gnandt-Márkus Éva szerkesztő-riporter, az MCC munkatársa.

REGISZTRÁCIÓ

További információkért kövesse Facebook-eseményeinket.